Nedajte sa nachytať na skryté bankové poplatky

13.10.2015

Často vás pri používaní účtu vo vašej banke môže prekvapiť vo výpise nečakaný nový alebo zvýšený poplatok. Takto sa dozvedáte, že banka zmenila cenník.

Banky menia svoje cenníky často. Len od januára to urobilo až sedem bánk. Cenníky sú neprehľadné a na weboch ich nenájdete ľahko. Mnohé majú zverejnené len aktuálne cenníky a tak klient nemôže porovnať, akú drahú banku vlastne má.

Nečakané poplatky

Aké nečakané poplatky za služby banky môžu najčastejšie zaskočiť klienta?

Klienta môžu prekvapiť napríklad poplatky, s ktorými sa človek nestretáva bežne. Ide o rôzne poplatky za zmeny. Napríklad zmeny trvalých príkazov, inkás stoja bežne aj euro a viac v prípade, ak sú robené na pobočke. Niekedy sú však spoplatnené takéto zmeny aj cez internetbanking, aj keď sú lacnejšie. Prekvapivo drahé sú aj rôzne zmeny v úverových zmluvách. V prípade hypoték sa takéto poplatky pohybujú od 50 do 166 eur za zmenu v závislosti od banky.

Online nie je zadarmo

Mnohé banky si účtujú SMS notifikácie a začali viac spoplatňovať aj online transakcie, o ktorých ich zákazníci možno ani netušia. Spoplatnené sú prevody zadané cez internetbanking alebo aplikácie, prevody realizované na základe trvalých príkazov alebo inkás, platby kartou či zmeny denných limitov na karte. Niektoré si zase vypýtajú poplatok za zobrazenie zostatku na účte v bankomate. V mnohých bankách je spoplatnené aj bezhotovostné pripísanie peňazí na účet. To už je príliš, pretože banka by mala takéto operácie skôr odmeňovať, ako spoplatňovať. Preto je vhodné využívať balíky, ktoré vo svojom zložení majú zahrnutú väčšinu online operácií.

Odporúčame pravidelne kontrolovať výpis z účtu a poplatky. Pokiaľ si banka pravidelne účtuje poplatky nad rámec mesačného poplatku za balík, oplatí sa pozrieť aj na ponuky konkurenčných bánk. V zásade platí, že pokiaľ sú transakcie, ktoré využívame, zahrnuté v balíku, vyjde nás to lacnejšie, ako keby sme za tieto služby platili nad rámec balíka.

Účet bez poplatkov?

Niektoré banky ponúkajú účet bez poplatkov. Iné balíky spoplatňujú, ale ponúkajú možnosť získať zľavu až do výšky 100 percent. Je potrebné však splniť podmienky. Zvyčajne vyžadujú aktívne využívanie účtu, platby kartou v určitom mesačnom objeme alebo využívanie aj ďalších produktov. Odporúčame pri balíkoch, kde je možné získať zľavu 100 percent, aby si klient zvážil, či je preňho jednoduché splniť podmienky. Či to nebude znamenať preňho ďalšie prípadné náklady. Odporúčame pozrieť si napríklad poplatky za výbery z bankomatov, keďže tie sú zvyčajne spoplatňované.

Na čo si dať pozor

  • za zmeny v trvalých príkazoch v rámci balíka sa zvyčajne neplatí
  • za zmenu či zrušenie trvalého príkazu na internete sa už platí najmenej 50 centov
  • SMS notifikácia na mobil nie je zadarmo, stojí najmenej 5 centov, zvyčajne 7 alebo 8 centov. SMS notifikácie o kartových transakciách a k termínovaným vkladom sú bez poplatku. Za e-mailovú notifikáciu neplatíte nič
  • zmena limitov na kartách nie je lacná, pohybuje sa od 1,80 eura až do 5 eur
  • pozor na poplatok za zostatok na účte v bankomate
  • ani zmena PIN cez bankomat nie je zadarmo, banky si za túto služby vyberajú najmenej 2 eurá

SME TU PRE VÁS

U nás nájdete komplexné finančné služby pre budúcnosť.
Vyplňte jednoduchý formulár a my sa o Vás postaráme.

Ďakujeme za Váš záujem, čoskoro Vás budeme kontaktovať.