Druhý pilier opustilo takmer 160-tisíc sporiteľov

17.8.2015

Počas štvrtého otvorenia druhého dôchodkového piliera, ktoré trvalo od 15. marca do 15. júna tohto roka, z druhého piliera vystúpilo 158 310 sporiteľov a na dôchodok si v tomto systéme začalo sporiť 19 288 osôb. Vyše 50 tisíc osôb, ktoré opustili sporivý pilier, nemalo žiaden vymeriavací základ na platenie odvodov, resp. ich vymeriavací základ bol nulový.

Požadovaná suma zo strany Sociálnej poisťovne za navrátilcov do prvého piliera je 541.695.000 eur.

Nulový základ

  • Do druhého piliera vstúpili aj ľudia bez vymeriavacieho základu, presne 3505 osôb. S nulovým vymeriavacím základom do neho vstúpilo 749 ľudí. Toto je chybné riešenie, pokiaľ pred sebou nemajú veľmi dlhé obdobie sporenia a nepočítajú s tým, že budú mať vyšší príjem.
  • Zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou uzatvorilo 13.981 ľudí, ktorých zárobok je nižší ako priemerná mzda.

Peniaze z druhého piliera by sa mali použiť na zníženie deficitu Sociálnej poisťovne avšak je absolútne v kompetencii Ministerstva financií SR, do akej miery a kde tieto prostriedky budú použité.

Sme si naozaj istí, že peniaze, ktoré majú byť použité na zníženie deficitu Sociálnej poisťovne budú použité na tento účel?Urobil som naozaj správne keď som vystúpil z druhého piliera? A načo boli použité moje peniaze, ktoré „prepadli“ v prospech sociálnej poisťovne?

Viac ako 85% sporiteľov v DSS využíva garantovanú/dlhopisovú stratégiu zhodnocovania peňažných prostriedkov. Predstavte si, že v DSS sporíte viac ako 20 rokov a rozdiel medzi garantovanou stratégou a zmiešanou (mierne riziko) môže v konečnom dôsledku spôsobiť veľké rozdiely (niekoľko tisíc €). Ak ste vstúpili do II.piliera podľa klasických podmienok (do 35 rokov) a spoliehate sa na garantovanú/dlhopisovú stratágiu, rozdiel „môže“ byť nepríjemny vysoký.

Aj Vy sa cítite zmäteno ked počúvate diskusie politikov, kolegov alebo priateľov a neviete sa v spleti týchto informácii orientovať? Neváhajte nás osloviť a nechať si poradiť v téme ktorá hrá dôležitú úlohu v rámci Vašej budúcnosti.

SME TU PRE VÁS

U nás nájdete komplexné finančné služby pre budúcnosť.
Vyplňte jednoduchý formulár a my sa o Vás postaráme.

Ďakujeme za Váš záujem, čoskoro Vás budeme kontaktovať.