Plánujete nové bývanie? Od januára sa poskytovanie úverov obmedzí!

9.1.2017

Aktuálne historicky najnižšie úrokové sadzby hypotekárnych úverov tlačia ceny nehnuteľností nahor a ľudí lákajú na nákup nehnuteľností viac ako kedykoľvek predtým. Oproti minulému roku narástli ceny nehnuteľností o takmer 5 %, a to najmä vo veľkých mestách.

Národná banka od januára chce obmedziť poskytovanie hypotekárnych úverov. Prečo prichádza s týmito zmenami a prečo mení pravidlá zdanlivo fungujúceho procesu?

Mnohí začali s nákupom svojho nového vysnívaného domova bez toho, aby rátali s možnými vyššími nákladmi v prípade zmeny úrokovej sadzby po xačnom období.

Skúsim uviesť jednoduchý príklad:
Ak by úrokové sadzby v čase končiacej sa fixácie narástli na hodnoty z roku 2014, ľudom by sa zvýšili splátky o niekoľko desiatok až stoviek eur. Úver s výškou 100-tisíc eur, za ktorý momentálne už len ťažko kúpite 2-izbový byt v Bratislave, je dostupný za 340 eur mesačne. Ak by sa úroky zvýšili na úroveň spred 2 rokov, splátka by sa mohla vyšplhať na 450 eur. Čo teda prinesie avizovaná zmena a ako to môže ovplyvniť trh s nehnuteľnosťami?

Od januára dostane viac ako 90 % z hodnoty nehnuteľnosti iba každý desiaty žiadateľ. Takže 100 % financovanie bude dostupné len pre najbonitnejších klientov bánk s najvyššími príjmami. Aj to iba v prípade financovania nehnuteľností, ktoré sú rýchlo predajné, teda bytov v krajských mestách.

V prípade rodinných domov sú banky už aj teraz pri posudzovaní hypoték prísnejšie a bude bežným štandardom, že poskytnú maximálne 80 % z hodnoty nehnuteľnosti . Ak teda nebudete mať vlastné zdroje na do nancovanie zvyšnej časti kúpnej ceny, budete musieť pravdepodobne siahnuť po drahších spotrebných úveroch na kratšiu dobu, čo značne zvýši mesačné náklady.

Zmeny nastanú aj pri posudzovaní samotného žiadateľa. Bude sa prísnejšie posudzovať jeho príjem aj výdavky. Okrem životného minima, čo je dnes 198 eur na jedného dospelého (a zrejme sa bude od budúceho roka zvyšovať), budú rátať aj s ďalšou 20-percentnou rezervou po odrátaní všetkých úverových splátok.

Ak ste teda plánovali v blízkej budúcnosti kúpu nehnuteľnosti, tak neváhajte a využite posledné týždne tohto roku. Banky ešte pracujú v nezmenenom režime a dá sa predpokladať, že majitelia nehnuteľností po zistení týchto noviniek trošku poľavia zo svojich nárokov, pokiaľ ide o predajnú cenu. V prípade, že by ste radšej uprednostnili developerský projekt pred už hotovým starším bytom v Bratislave, máte momentálne naozaj na výber. Hypotéku na takúto nehnuteľnosť môžete vybaviť už teraz a schválené prostriedky čerpať až budúci rok, schválené podmienky vám banka nezmení. Podobný typ nancovania môžete využiť aj pri stavbe domu, banky poskytujú postupné čerpanie. Nepotrebujete predkladať bločky ani faktúry, vo väčšine prípadov stačia fotky a rozpočet prác.

Na čo si dávať pozor pri výbere tej správnej banky? Povinný a dôležitý údaj v úverových zmluvách je RPMN, čo zahŕňa všetky poplatky spojené s úverom (poplatok za poskytnutie, poistenie....). Pozor! Ak je veľký rozdiel medzi úrokovou sadzbou a RPMN, značí to ďalšie poplatky. Je preto dobré vedieť výslednú výšku splátky a ne xovať sa len na úrokovú sadzbu.

Akú fixáciu zvoliť, resp. čo vyplýva z fixácie? Fixácia = doba, počas ktorej banka nemôže upraviť úrokovú sadzbu. Štandardne banky ponúkajú 3- a 5-ročný fix. V každom prípade platí, že po ukončení tohto obdobia máte nárok na prehodnotenie sadzby, vtedy môžete celý úver bez poplatkov vyplatiť.

Kúpa nehnuteľnosti je dlhodobá investícia, preto si treba takýto závažný krok dobre premyslieť a predovšetkým dobre prerátať, dbať hlavne na výber lokality, keďže počas bývania vo vašom novom domove môžete postupne zmeniť mnoho vecí podľa vlastného vkusu, no lokalitu už nie. Pri výbere banky platí: obráťte sa na odborníkov, tí vám dokážu mnohokrát ušetriť niekoľko eur, ale hlavne vám ušetria čas, ktorý môžete venovať svojej rodine a blízkym.

Ing. Mária Kretová, Global Finance, a,s.

SME TU PRE VÁS

U nás nájdete komplexné finančné služby pre budúcnosť.
Vyplňte jednoduchý formulár a my sa o Vás postaráme.

Ďakujeme za Váš záujem, čoskoro Vás budeme kontaktovať.